Znajdź opony

tire_seizeWyszukaj po rozmiarze
car_searchWyszukaj po samochodzie
Wypełnij poniższe pola: [0]
Wymiana opon ts

Wyszukaj według marki

 

 

Nasze porady dotyczące opon

Jak wybrać opony letnie?

Opony samochodowe stanowią fundament bezpieczeństwa pojazdu. Jako jedyne stykają się z nawierzchnią ulicy, jak również to one w pierwszej kolejności odpowiadają za reakcję pojazdu na poślizg. By zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo należy zaopatrzyć się w opony dostosowane do warunków pogodowych. Letnie opony charakteryzują się twardszą mieszanką kauczukową, składającą się z syntetycznego kauczuku oraz sadzy. W wyższych temperaturach (powyżej 7 stopni Celsjusza) znakomicie wpływa to na przyczepność, osiągi auta i pozwala oponie odpowiednio dostosować się do suchych oraz do mokrych nawierzchni, wpływając na niższe tarcie, a w konsekwencji na oszczędność paliwa. Wybierając oponę letnią warto również zwrócić uwagę na konstrukcję bieżnika. Opony letnie wyposażone są w szerokie poprzeczne rowki, które służą do odprowadzania wody. Proste nacięcia wpływają na likwidację naprężeń występujących w oponie. Konstrukcja bieżnika opon letnich zapobiega zjawisku aquaplaningu (akwaplanacji), czyli zerwania kontaktu opony z mokrą nawierzchnią i utraty kontroli nad sterownością samochodu.

Dowiedz się więcej +

Dlaczego nie należy używać opon letnich w zimie oraz na odwrót?

Letnie ogumienie w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza staje się twarde i kruche oraz mniej elastyczne, co powoduje spadek przyczepności. Natomiast opona zimowa w letnich warunkach pogodowych zdecydowanie szybciej się zużywa i staje się zbyt miękka. Odpowiednie dopasowanie opon jest niezwykle ważne. Przede wszystkim należy przestrzegać instrukcji producenta pojazdu. Często zadajemy sobie pytanie jak czytać oznaczenia opon i co znaczą konkretne wymiary. Wymiary opon, których należy przestrzegać są podane w książce serwisowej. Widnieją również na boku opony, są to: szerokość, wysokość, średnica, indeks nośności oraz indeks prędkości. Warto jednak pamiętać, iż o ile nowy samochód z salonu na pewno wyposażony jest w odpowiednie ogumienie, tak kupując samochód używany, należy się upewnić, że poprzedni właściciel dobrał odpowiednie opony zgodne z homologacją producenta auta. Wybierając opony należy również zwrócić uwagę na oznaczenia opon definiujące:
- efektywność paliwową określaną miarą zużycia paliwa poprzez 7 klas: od G (najmniej wydajnych) do A (najbardziej)
- bezpieczeństwo określane poprzez pomiar odległości hamowania na mokrych nawierzchniach, również na podstawie podziału na 7 klas efektywności
- hałas zewnętrzny wyrażany jest natomiast w decybelach oraz falach, gdzie 3 fale oznaczają oponę głośną, dwie odpowiadają średniemu poziomowi hałasu, a jedna fala przypisana jest oponom cichym.

Dowiedz się więcej +

Jak odczytać informacje na oponie?

Na każdej oponie są informacje, które pomagają określić jej wymiary. Objaśnienia poniżej:
205 = szerokość opony w milimetrach
55 = wysokość (stosunek w % między wysokością boku oraz szerokością przekroju opony). Jest to liczba, która daje pojęcie o wysokości ściany bocznej, innymi słowy "grubość" opony
R oznacza konstrukcję radialną
16 = średnica obręczy w calach
95 = wskaźnik obciążenia (maksymalne obciążenie, jakie może wesprzeć opona w kilogramach).
V = wskaźnik prędkości (maksymalna prędkość, z jaką opona może się obracać, przy zachowaniu zakresu jej działania)

Dowiedz się więcej +

Skąd mam wiedzieć, czy muszę zmienić opony?

Zużyte opony mają znaczny wpływ na zachowanie auta i drogę hamowania.
Aby dowiedzieć się, czy musisz zmienić opony, regularnie sprawdzaj ogólny stan opon i głębokość ich rowków.
Gdy głębokość rowków jest mniejsza niż 3 mm, zmniejszają się osiągi opony: na mokrej nawierzchni woda nie jest już prawidłowo usuwana i zwiększa się ryzyko poślizgu. Limit prawny to minimalna głębokość 1,6 mm. Jeżeli bieżnik jest mniejszy grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Wszystkie opony mają wskaźniki zużycia w głównych rowkach. Kiedy poziom zużycia bieżnika osiąga minimalną wartość, musi zostać wymieniona.
Jeśli masz wątpliwości Norauto kontroluje poziom zużycia opon bezpłatnie.

Dowiedz się więcej +
Do góry