Znajdź opony

tire_seizeWyszukaj po rozmiarze
Wypełnij poniższe pola: [0]
Wymiana opon ts

Wyszukaj według marki

 

 

Nasze porady dotyczące opon

Jak wybrać opony 4x4 i SUV?

Opony samochodowe stanowią fundament bezpieczeństwa pojazdu. Jako jedyne stykają się z nawierzchnią ulicy, jak również to one w pierwszej kolejności odpowiadają za reakcję pojazdu na poślizg. W ciężkich pojazdach, o dużej masie, mocy i wysoko umieszczonym środku ciężkości, na oponach spoczywa jeszcze cięższe zdanie w zapewnieniu bezpieczeństwa pojazdu. Od dobrej przyczepności zależy również efektywne działanie napędu na cztery koła. Wyróżnikami opon dedykowanych do napędu 4x4 jest większe wzmocnienie, wyższy indeks nośności oraz bieżnik, dostosowany do luźnych powierzchni, takich jak ziemia i błoto. Poszukując odpowiednich opon do pojazdów klasy SUV często można spotkać się z określenie M+S. Symbol ten oznacza w tłumaczeniu Błoto + Śnieg i sugeruje, iż rzeźba bieżnika dobrze radzi sobie w warunku błota i kopnego śniegu. Nie oznacza to jednak, iż jest to opona zimowa, ta oznaczana jest symbolem płatka śniegu oraz szczytów górskich. Odpowiednie dopasowanie opon jest niezwykle ważne. Przede wszystkim należy przestrzegać instrukcji producenta pojazdu. Często zadajemy sobie pytanie jak czytać oznaczenia opon i co znaczą konkretne wymiary. Wymiary opon, których należy przestrzegać są podane w książce serwisowej. Widnieją również na boku opony, są to: szerokość, wysokość, średnica, indeks nośności oraz indeks prędkości. Warto jednak pamiętać, iż o ile nowy samochód z salonu na pewno wyposażony jest w odpowiednie ogumienie, tak kupując samochód używany, należy się upewnić, że poprzedni właściciel dobrał odpowiednie opony zgodne z homologacją producenta auta. Wybierając opony należy również zwrócić uwagę na oznaczenia opon definiujące:
- efektywność paliwową określaną miarą zużycia paliwa poprzez 7 klas: od G (najmniej wydajnych) do A (najbardziej)
- bezpieczeństwo określane poprzez pomiar odległości hamowania na mokrych nawierzchniach, również na podstawie podziału na 7 klas efektywności
- hałas zewnętrzny wyrażany jest natomiast w decybelach oraz falach, gdzie 3 fale oznaczają oponę głośną, dwie odpowiadają średniemu poziomowi hałasu, a jedna fala przypisana jest oponom cichym.

Dowiedz się więcej +

Jak odczytać informacje na oponie?

Na każdej oponie są informacje, które pomagają określić jej wymiary. Objaśnienia poniżej:
205 = szerokość opony w milimetrach
55 = wysokość (stosunek w % między wysokością boku oraz szerokością przekroju opony). Jest to liczba, która daje pojęcie o wysokości ściany bocznej, innymi słowy "grubość" opony
R oznacza konstrukcję radialną
16 = średnica obręczy w calach
95 = wskaźnik obciążenia (maksymalne obciążenie, jakie może wesprzeć opona w kilogramach).
V = wskaźnik prędkości (maksymalna prędkość, z jaką opona może się obracać, przy zachowaniu zakresu jej działania)

Dowiedz się więcej +

Skąd mam wiedzieć, czy muszę zmienić opony?

Zużyte opony mają znaczny wpływ na zachowanie auta i drogę hamowania.
Aby dowiedzieć się, czy musisz zmienić opony, regularnie sprawdzaj ogólny stan opon i głębokość ich rowków.
Gdy głębokość rowków jest mniejsza niż 3 mm, zmniejszają się osiągi opony: na mokrej nawierzchni woda nie jest już prawidłowo usuwana i zwiększa się ryzyko poślizgu. Limit prawny to minimalna głębokość 1,6 mm. Jeżeli bieżnik jest mniejszy grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Wszystkie opony mają wskaźniki zużycia w głównych rowkach. Kiedy poziom zużycia bieżnika osiąga minimalną wartość, musi zostać wymieniona.
Jeśli masz wątpliwości Norauto kontroluje poziom zużycia opon bezpłatnie.

Dowiedz się więcej +
Do góry