tire_seizeWyszukaj po rozmiarze
car_searchWyszukaj po samochodzie
Wypełnij poniższe pola: [0]
Katalog produktów ts

Wyszukaj według marki

 

 

Nasze porady dotyczące opon

Jak wybrać opony całoroczne?

Opony samochodowe stanowią fundament bezpieczeństwa pojazdu. Jako jedyne stykają się z nawierzchnią ulicy, jak również to one w pierwszej kolejności odpowiadają za reakcję pojazdu na poślizg. Ogumienie wielosezonowe łączy w sobie cechy opon letnich i zimowych. Mieszanka gumowa dobrana zostaje tak, by latem oraz zimą zapewniała dobrą przyczepność i bezpieczeństwo. Bieżnik opony całorocznej jest zbliżony do bieżnika opony zimowej – różnią się głównie ilością lameli, których opona wielosezonowa ma mniej. Zadając sobie pytanie czy warto kupić opony wielosezonowe, należy przeanalizować zalety i wady oraz rozważyć je pod kątem własnej eksploatacji samochodu. Opona całoroczna w bardzo niskich temperaturach nie zapewni przyczepności tak dobrej jak opona zimowa, natomiast na rozgrzanym asfalcie może wykazać się dłuższą drogą hamowania niż opona letnia. Główną przewagą opon wielosezonowych jest fakt zaoszczędzenia czasu na wymianę opon, kosztu zakupienia dwóch kompletów oraz ewentualnego przechowywania. Opony całoroczne są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które jeżdżą sporadycznie, głównie w warunkach miejskich, na niezbyt dużych prędkościach.

Dowiedz się więcej +

Jak odczytać informacje na oponie?

Na każdej oponie są informacje, które pomagają określić jej wymiary. Objaśnienia poniżej:
205 = szerokość opony w milimetrach
55 = wysokość (stosunek w % między wysokością boku oraz szerokością przekroju opony). Jest to liczba, która daje pojęcie o wysokości ściany bocznej, innymi słowy "grubość" opony
R oznacza konstrukcję radialną
16 = średnica obręczy w calach
95 = wskaźnik obciążenia (maksymalne obciążenie, jakie może wesprzeć opona w kilogramach).
V = wskaźnik prędkości (maksymalna prędkość, z jaką opona może się obracać, przy zachowaniu zakresu jej działania)

Dowiedz się więcej +

Skąd mam wiedzieć, czy muszę zmienić opony?

Zużyte opony mają znaczny wpływ na zachowanie auta i drogę hamowania.
Aby dowiedzieć się, czy musisz zmienić opony, regularnie sprawdzaj ogólny stan opon i głębokość ich rowków.
Gdy głębokość rowków jest mniejsza niż 3 mm, zmniejszają się osiągi opony: na mokrej nawierzchni woda nie jest już prawidłowo usuwana i zwiększa się ryzyko poślizgu. Limit prawny to minimalna głębokość 1,6 mm. Jeżeli bieżnik jest mniejszy grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Wszystkie opony mają wskaźniki zużycia w głównych rowkach. Kiedy poziom zużycia bieżnika osiąga minimalną wartość, musi zostać wymieniona.
Jeśli masz wątpliwości Norauto kontroluje poziom zużycia opon bezpłatnie.

Dowiedz się więcej +
Do góry